The Lebanon Athletic Department held their Fall Sports Awards night and the following athletes below received special honors in their sport. In addition, Lebanon had 156 Fall Athletes receive the 3.3 B+ Scholar Athlete Award. Congratulations TIGERS!
Cheerleading
Most Improved - Brendan Forester
Most Valuable - Samantha Ford
Sportsmanship - Vanessa Beltran
Scholar Athlete - Caitlin Schroeder
Boys' Cross Country
Most Improved - Gabriel Kassab
Most Valuable Runner - Nathan Wire
Sportsmanship - Robert Muse-Myers
Scholar Athlete - Nathan Wire
First Team All-Conference - Nathan Wire
Second Team All-Conference - Robert Muse-Myers & Thomas Veerkamp
Girls' Cross Country
Most Improved - Grace Smith
Most Valuable Runner - Katie Hasty
Sportsmanship - Allison Wire
Scholar Athlete - Emily Merritt
First Team All-Conference - N/A
Second Team All-Conference - Katie Hasty
Boys' Soccer
Golden Boot Top Scorer - Spencer Lemen
Top Defender - Blake Hawkins
Most Improved Player - Parker Newman
Golden Ball Most Valuable Player - Blake Hawkins
Tiger Sportsmanship - Timothy Welch
Scholar Athlete - Tyler Wampler
First Team All-Conference - Blake Hawkins, Jacob Clemens & Spencer Lemen
Second Team All-Conference - Benjamin Hudson, Parker Newman & Olin Leising
HM Team All-Conference - Gabriel Turner & Tyler Wampler
Girls' Soccer
Top Scorer - Alyssa Witt
Top Defender - Erin Huse & Elizabeth Hart
Most Improved Player - Amber Brummett
Most Valuable Player - Mariah Allen
Mental Attitude Award - Lillian Haines
Scholar Athlete - Selmina Masic
First Team All-Conference - Courtney Maher; Erin Huse
Second Team All-Conference - Mariah Allen; Carli Leavitt
HM Team All-Conference - Elizabeth Hart; Selmina Masic
Volleyball
Outstanding Offensive Player - Madison Heffron
Outstanding Defensive Player - Brooke Montgomery
Most Improved Player - Hayley Linton & Kassidi Cadle
Most Valuable Player - Kristen Spolyar
Sportsmanship - Katie Leach
Scholar Athlete - Kristen Spolyar
First Team All-Conference - Kristen Spolyar & Madison Heffron
Second Team All-Conference - Brooke Montgomery
HM Team All-Conference - Hayley Linton & Kassidi Cadle
Tennis
Most Improved Player - Cody Hollingsworth
Most Valuable Player - Nicholas Wright
Sportsmanship - Chanse Franklin
Scholar Athlete - Ty Stratton
First Team All-Conference - Nicholas Wright
Second Team All-Conference - Jacob Copeland
HM Team All-Conference - Chanse Franklin & Cody Hollingsworth
Football
Offensive MVP - Evan Stambaugh
Defensive MVP - Kyle Williams
Outstanding Special Team - Dalton Deffenbaugh
Most Improved Athlete - Trevor Boyne
Terry Weeks Outstanding Sophomore Football Player Award - Ryan Poole
Chris Watson Sportsmanship Award - Gage Pedigo
Scholar Athlete - Zack Huse
First Team All-Conference - Kyle Williams, Jaylen Washington
Second Team All-Conference - Evan Stambaugh, Ludlyn Janvier
HM Team All-Conference - Clayton Barber, Graydon Robertson
Golf
Conference Champions
Sectional Champions
Regional Qualifier
Most Improved - Lexi Fortson
Most Valuable Player - Allison Goodwin
Ulen Country Club Sportsmanship Award - Allison Goodwin
Scholar Athlete - Katherine Patterson
First Team All-Conference - Allison Goodwin, Maci French, Megan Sosbe, Josi Greene & Katherine Patterson
Second Team All-Conference -
Academic All-State Honors - Allison Goodwin, Honorable Mention
Honors received by the team or individual - Allison Goodwin, IHSGCA Mitchell Winger Certificate of Merit
3.3 Scholar Athletes
"Student Athletes Achieving Academic and Athletic Success"
Cheerleaders
Caitlin Schroeder, Lauren Hudson, Cynthia Kirkman, Katie McDuffie, Elizabeth Messenger, Zoe Stratton, Samantha Ford, Brendan Forester, Makayla Huffer, Alisyn Smith, Emma Biddle, George Piper III, Charli Greene, Kailyn Parker, Baylee Burcham, Katherine Tomlin, Allyssa Zink, Peyton Keller, Konlie Westerfield, Taylor Rice, Macie Morrett, Vanessa Beltran, Gillian Trent, Taylor Myers, Michaela Marshall, & Caroline Reese
Boys Cross Country
Nathan Wire, Grant Patrick, Gabriel Kassab, Noah West, Robert Muse-Myers, Cole Graham, Rafe Crow, Nicholas Nelson & Avery Harmon
Girls Cross Country
Emily Merritt, Katherine Stanley, Teagan Cooper, Katie Hasty, Allison Wire, Grace Smith, Lidaou Edjeou, Hayleigh Saulmon, Katelyn Johns & Kristin Johns
Boys Soccer
Dominick Seppel, Tyler Wampler, Blake Hawkins, Benjamin Hudson, Jax Wilson, Timothy Welch, Jacob Clemens, Noelle Parks (Mgr), Tomas Wagner, Nicholas Zamora, Logan Wallace, Gabriel Turner, Jacob Finney, Spencer Lemen, Andrew Thomas, Jesse Thomas, Michael Jeffery & Nikki Crossley (Mgr)
Girls Soccer
Selmina Masic, Rylee Miller, Mackenzie Guyman, Megan Nelson, Lillian Haines, Nora Wornhoff, Alyna Sell, Mariah Allen, Sara Hammerle, Erin Huse, Carli Leavitt, Alyssa Witt, Laura Lemen, Laura Horton, Samantha Collier, Rilynn Turner, Sandra Malagon, Tiffany Bruner, Kirstin Byrd, Courtney Maher, Kelsie Arnold, Kara Godby, Katelyn Freed, Teresa Perez, Elizabeth Hart, Jadyn Johansen, Amber Brummett, Taylor Metzger, Cherish Davis, Kyrah Turner
Volleyball
Kristen Spolyar, Abigayle Krulik, Brooke Montgomery, Tori Harker, Kyleigh VanDokkenburge, Kassidi Cadle, Hayley Linton, Peyton Terrill, Payge Redman, Payton Tibbot, Chelsie Howe, Katie Leach, Allysa Zink, Alexandra Rutan, Madison Heffron, Sarah Tribby, Adeline Riley, Kyleigh Robbins, Sara Ottinger & Madison Scott
Boys Tennis
Ty Stratton, Jacob Hunt, William Smith, Samuel Hood, Corbin Couger, Thomas Engels, Jacob Copeland, Chanse Franklin & Lay Patel
Girls Golf
Maci French, Allison Goodwin, Megan Sosbe, Josi Greene & Katherine Patterson
Football
Zachery Huse, Kobe Burtron, Zachary Dafoe, Kyle Williams, Dalton Reynolds, Landon Belcher, Garrett Unger, William Kadel, Clayton Barber, David Nastav, Destiny Crouch, Trevor Boyne, Benjamin Richard, Ryan Nastav, Bryce Marshall, Levi Jones, Nicholas Bland, Tyler Mosley, Evan Stambaugh, Heath Ernest, Samuel Proctor, Jackson Bland, Andrew Degraw, Evan Jones, Isaac Degraw & Luke Terrill