
Julen förknippar vi gärna med svensk kyla, is och snö. En del av oss Sweor upplever detta fortfarande, även om vi lämnat Sverige, och jag vet att några av er haft en ovanligt kall och snöig december. I svensk media rapporterades om minusgrader och snö i Kalifornien, men enligt säkra källor (Sweor) var det en stor överdrift. Det finns Sweor som firar jul och nyår i varmt klimat och det är underbart att se på våra webbsidor och i facebookgrupper hur kreativa ni är för att skapa julstämning i värmen.
Själv befinner jag mig just nu i Singapore och det är helt otroligt att se juldekorationerna på Orchard Road som överträffar allt jag tidigare sett. Alla vill vi på något sätt lysa upp jul och nyår och det kan vara som här med miljontals blinkande lampor i alla dess färger och sedan ett nyårsfirande med storslaget fyrverkeri. Hemma räcker det med att tända ljus eller, som jag gjorde just innan jag reste hemifrån, hänga upp adventsstjärnan. Lagom är bäst, säger jag som inbiten svensk!
Inför julen har många SWEA-avdelningar arrangerat julmarknader som är ett utmärkt sätt att bevara våra traditioner men också ett sätt att presentera Sverige och SWEA i det land eller den stad där vi bor. Det är unikt och något ni ska vara väldigt stolta över.
Nu har vi ett par dagar kvar av 2014 och snart måste vi lära oss att skriva 2015 i stället. Ett nytt år som ingen av oss egentligen vet vad det kommer att föra med sig. Låt oss i alla fall göra det så bra som möjligt och i trevligt sällskap av SWEA.
Unna er nu alla en avkopplande jul- och nyårshelg. SWEAs avdelningar går på sparlåga och vi väntar med att skicka e-post inom SWEA till efter alla helgdagarna.
GOD JUL och GOTT NYTT ÅR!
Margaret Sikkens Ahlquist
Ordförande SWEA International