Top Header

SWIMMING NOTEBOOK

Today, we highlight the latest swimming news in this week's notebook. Also, find this weekend's championship state dual brackets in the left panel with the latest basketball rankings.


Join Our Mailing List
In This Issue
Trivia
Boys Basketball Rankings
Girls Basketball Rankings
Score Newspaper
Swimming Notebook
Top Stories

Trivia
Question: 
What event did Derek Cox break Westminster's oldest swimming record in last weekend?

Today's answer can be found in the newsletter!

Wednesday's Answer:
Miller Grove junior Alterique Gilbert posted 11 steals in Tuesday's win over Clarkston.

STATE DUAL BRACKETS

CLASS AAAAAA

CLASS AAAAA

CLASS AAAA

CLASS AAA

CLASS AA

CLASS A
BOYS BASKETBALL RANKINGS


 

AAAAAA


 

1. Wheeler

2. Pebblebrook

3. Shiloh

4. Tift County

5. Tucker

6. Norcross

7. Collins Hill

8. Douglas County

9. Hillgrove

10. Alpharetta


 

AAAAA

1. Miller Grove

2. McIntosh

3. Gainesville

4. Allatoona

5. M.L. King

6. Brunswick

7. Northside-Columbus

8. Richmond Hill

9. Drew

10. Tri-Cities


 

AAAA

1. Jonesboro

2. Johnson-Gainesville

3. Lithonia

4. Columbia

5. St. Pius

6. Carrollton

7. Burke County

8. Americus-Sumter

9. Westover

10. Bainbridge


 

AAA

1. Laney

2. Cedar Grove

3. Jenkins

4. Butler

5. Morgan County

6. Savannah

7. Johnson-Savannah

8. Rutland

9. Blessed Trinity

10. South Atlanta


 

AA

1. Pace Academy

2. Seminole County

3. Holy Innocents'

4. Greater Atlanta Christian

5. Thomasville

6. Bryan County

7. Vidalia

8. Model

9. Harlem

10. Crawford County


 

A

1. St. Francis

2. Greenforest Christian

3. Athens Christian

4. Hancock Central

5. Treutlen

6. Whitefield Academy

7. Wilkinson County

8. Calhoun County

9. Turner County

10. Greenville


 


 

GIRLS BASKETBALL RANKINGS


 

AAAAAA

1. Osborne

2. McEachern

3. South Forsyth

4. Parkview

5. Archer

6. North Forsyth

7. Westlake

8. Norcross

9. Woodstock

10. Mountain View


 

AAAAA

1. Brunswick

2. Stephenson

3. Sequoyah

4. Forest Park

5. Mays

6. South Effingham

7. Cross Creek

8. Southwest DeKalb

9. Effingham County

10. Greenbrier


 

AAAA

1. Veterans

2. St. Pius

3. Jonesboro

4. Buford

5. Americus-Sumter

6. Redan

7. Mary Persons

8. Thomson

9. Marist

10. Griffin


 

AAA

1. Dawson County

2. Kendrick

3. Laney

4. Decatur

5. South Atlanta

6. Morgan County

7. Beach

8. Dodge County

9. Washington County

10. Calhoun


 

AA

1. Holy Innocents'

2. Pelham

3. Model

4. Wesleyan

5. Darlington

6. Putnam County

7. Thomasville

8. Vidalia

9. Union County

10. Early County


 

A

1. St. Francis

2. Southwest Atlanta Christian

3. Taylor County

4. Turner County

5. Savannah Country Day

6. Mitchell County

7. Calhoun County

8. Tattnall Square

9. Claxton

10. Stratford Academy



 




Like us on Facebook

Follow us on Twitter 

 

 

Score is looking for writing interns!  

Call 404-256-1572
or click here  

for more information.

 

 
Join Our Mailing List

Thursday, January 15, 2015



SCORE ATLANTA Vol. 11 Issue 2

Check out this week's publication!




SWIMMING NOTEBOOK
By Lauren Goldstein
Cox etches name in Westminster record books


Wildcat breaks long-time school record

In last Friday's meet against Baylor, Westminster junior Derek Cox broke the oldest school swimming record set in 1979 by Alan Joel (46.72) in the 100-yard freestyle with a time of 46.66.


 

Freshman Haley Arner takes over another Collins Hill record

Last weekend, Collins Hill freshman Haley Arner broke her second school record in the 100-yard butterfly with a time of 58.83. Back in November, she captured the record in the 100-backstroke held by Marin Morrison previously. In addition, she also placed first in the 200-yard individual medley helping her team finish with 273 points to sweep both Duluth (234) and Mountain View (134). Collins Hill's boys also dominated the tri-meet with 295 points. Both teams improved to 9-0 on the season and with a victory against Dacula Friday, the program will have their first undefeated season since 2010-2011.


 

Dacula tops Lanier, Berkmar

Falcon's swimming and diving team finished first against Lanier and Berkmar. Dacula girls won with 198 points, Lanier second (180) and Berkmar placed third (103). Dacula's boys won with 210 points, Berkmar finished second (181) and Lanier third (137). Dacula took victories from Tyler Stevens in the 200-yard freestyle, Bradley Dunham in the 200 IM, Faith Wilson in diving, Paul Dittamo in the 100-yard butterfly, Kenny Dove in the 100-yard breaststroke and Hannah Jaeger in the 100-yard breaststoke.


Longhorn's first-place finishers were Lilah Davis in the 200-yard freestyle and 100-yard backstroke, Katie Spathelf in the 200 IM, Jake Ojeda in the 50-yard freestyle and 100-yard freestyle, Ashley Cesario in the 50-yard freestyle and 100-yard freestyle, Anthony Albanese in diving and Teya Nicholls in the 500-yard freestyle.


The Patriots took first in the 100-yard butterfly, 500-yard freestyle and the 100-yard backstroke from Claudia Leonel, Tony Perez and Christopher Nguyen respectively.


Wesleyan sweeps rival Greater Atlanta Christian

The Lady Wolves won a close meet 225-187 and the boys dominated 203-109. Wesleyan had first place finishes from Ellie Bradach in the 200-yard and 100-yard freestyle, Ben Buckley in the 200 IM, Gabby Hernandez in the 200 IM, Abby Gardner in the 50-yard freestyle and diving, Will Sharon in diving, Luke Hedrick in the 100-yard butterfly, Anna Roy in the 100-yard butterfly, Nicole Fasciana in the 500-yard freestyle, Rachel Adams in the 100-yard backstroke, William Lee in the 100-yard breaststroke and Allison Loach in the 100-yard breastroke. GAC's first-place finishers were Hunter Dye in the 200-yard freestyle and 500-yard freestyle, Dylan Kearney in the 50-yard freestyle and 100-yard backstroke and Landon Keller in the 100-yard freestyle.


 





SCORE POLL


TOP STORIES AROUND THE STATE
recycooler

gaoa
Score Logo
 To advertise in the newsletter, please contact Lauren Goldstein
at 404-256-1572 or email her at lgoldstein@scoreatl.com .



Score Publishing, LLC 2011