British Flag
JCI Norway



  Søk medlemskap
I denne utgaven
Rookie på NK
JCI Sandnes DPL
Nasjonalt styre 2014
Reisebrev fra Rio
Verdenspresidenten på besøk
Quick Links

JCI

 

JCI Norway 

 

 

JCI Active Citizen Framework

 

Arkiv: Impulser fra JCI Norway 

2013 Kalender


KLIKK HER for å se JCI Norways kalender med alle de viktigste nasjonale og internasjonale arrangementene.  
Velkommen til våre nye medlemmer!

Berit Hagen
JCI Molde

Lotte Nilsen
JCI Oslo

Maria Willoch
JCI Oslo

Henrik Myrdal
JCI Bergen

Birgitte Kalbakk
JCI Drammen

Line Jackson Ræstad
JCI Innovation

Kai Kaarvann Lange
JCI Oslo

Morten J. Stokkereit
JCI Bergen

Stig Ove Voll
JCI Molde

Lars Inge Leirflåt
JCI Sandnes

Odd Inge Ekroll
JCI Molde
HOVEDSPONSOR
Insights


JOIN JCI NORWAY
Like us on Facebook
View our profile on LinkedIn Follow us on Twitter  


Kjære  ! 

En begivenhetsrik høst er vel gjennomført. Det er tid for å samles og se tilbake på året som har vært -- julebordsesongen i JCI Norway er rett rundt hjørtnet.

Som nasjonalpresident er jeg stolt over å se våre medlemmer gjennomføre aktiviteter og sette sitt preg både på et lokalt, regionalt, nasjonalt og internasjonalt nivå i samfunnet, og i JCI. Vi skaper mer og er betydelig mer synlige enn vår medlemsmasse skulle tilsi. Det viser at vi har mange dedikerte medlemmer i vår organisasjon.

Et knippe av disse medlemmene har blitt hedret på scenen under nasjonalkongressen i Sarpsborg og ikke minst under verdenskongressen i Rio.

Nytt nasjonalt styre er på plass for 2014 og vår verdenspresident har vært i Oslo og inspirert både lokale og nasjonale tillitsvalgte. Alt dette og mer til, finner du i månedens Impulser fra JCI Norway.

Nyt tilbakeblikkene! :)
Rookie på nasjonalkongress

 

Nå sitter jeg i høstmørket og ser tilbake på noen knall dager i Sarpsborg med masse sosialt og litt lærdom. Merker jeg blir glad til sinns ved tanken og gleder meg masse til neste nasjonalkongress.

 

Hvordan er det å være ny? Alltid et visst spenningsmoment i seg selv, men vi var selvsagt flere fra lokalforeningen JCI Sandnes. Jeg hadde gledet meg i flere måneder og følte meg velkommen fra første stund.

 

Det hele startet fredag med et fantastisk kandidatshow med solo av Barbie Girl og en herlig versjon av Jai Ho med dans. Solo versjonen av Barbie Girl gjorde nesten litt vondt, men fikk samtidig bekreftet at takhøyden er stor i JCI.

 

 

Selv var jeg med i debating for første gang og fikk brynt meg mot noen sterke meddebattanter. Jeg er virkelig imponert over debating ferdighetene i JCI. Det var gøy å komme til finalen, men der ble vi satt virkelig under press fra JCI Inovation.

 

  
Hele NK ble for min del kronet med at JCI Sandnes mottok hele 4 awarder under gallamiddagen. Settingen kunne heller ikke vært bedre. I et bryggeri med god øl og god mat. JCI Sandnes ble kåret til beste lokalforening, årets medlem, beste prosjekt og selv ble jeg kåret til årets nye medlem. En pris jeg har lyst til å dele med alle i min lokalforening og særlig vår lokale president Thomas Flinskau. Prisen gir motivasjon til å stå på videre med å gjennomføre JCI sine tanker og verdier i konkrete prosjekter og egen utvikling.
 
Mvh
Aleksander Slang
JCI Sandnes
 
JCI Sandnes De Politiske Leker

 

JCI Sandnes De Politiske Leker 2013 ble gjennomført lørdag 21. september, og ble en stor suksess.

 

Ungdomspolitikere fra Unge Venstre, Unge Høyre og Arbeiderpartiets ungdom barket sammen med topp konkurranseinstinkt, for å vinne debatt etter debatt på lørdagens store konkurranse.

 

Det var tydelig at valget ikke har slitt ut ungdomspolitikerne, når de stilte opp lørdag formiddag for å debattere mot hverandre, med litt andre regler og temaer, enn det de har frontet de siste månedene.

 

Programmet startet allerede på torsdag, da leder for JCI Norway, Jon Per Persent, som også er tidligere norgesmester, Europamester og Verdensmester i debattsport, kom til Stavanger for å lære fra seg sine kunnskaper til ungdomspolitikerne.

 

Og lørdag formiddag, etter et lite oppfriskningskurs i debattreglene, var det klart for full debatt, med temaer som «4-åringer bør gå på skole», «Ungdom er fremtidens helter», til finaletemaet som var «Duftlys gir bedre hjem». Og det var loddtrekning om hvem som skulle være for, eller i mot påstandene. Med andre ord, ikke helt de samme debattene de er vant til.

 

Etter hver debatt, kom dommeren med konkrete tilbakemeldinger til hver enkelt debattant, før vinnerlaget fra debatten ble annonsert.

Før hver debatt fikk de kun 15 minutter til å forberede seg på temaet, så improvisasjonens kunster fikk virkelig vises frem denne dagen.

Det ble en spennende dag med mange gode debatter, hvor Unge Høyre til slutt dro i land seieren.

 

Prosjektgruppen fra JCI Sandnes bestod av Thomas Jørgensen, Linda Udnes, Cristine Nerberg og Thomas Flinskau.

 

Mvh
Thomas Jørgensen.

JCI Sandnes

Nasjonalt styre 2014

Søndag 27. oktober møtte JCI Norway sitt høyeste styrende organ, generalforsamlingen, og valgte nasjonalt styre og øvrige nasjonalt tillitsvalgte for 2014.

Caucus dagen i forveien, hadde blitt arrangert med en vri, og en ny og enklere handlingsplan ble også vedtatt på generalforsamlingen. De utkårede som får æren å lede JCI Norway i 2014 er:

President: Rebekka S. Meinseth
Påtroppende president: Geir Arne Aune Hovd
EVP Admin: Ugur E. Gökceli
EVP Drift: Rumana Hayat
EVP Marked: Catharina Due Bøhler

Den makeløse verdenskongressen i Rio

 

Høsten kommer med sine lave temperaturer, sene soloppganger og tidlige solnedganger. Hva er da bedre enn å dra avgårde til verdenskongress i JCI på den sydlige halvkule - nærmere bestemt i den makeløse by (Cidade Marvilhosa), Rio de Janeiro, som visstnok fikk sitt navn fordi den portugisiske ekspedisjon som kom dit på 1500-tallet, kom i januar (Janeiro) og trodde de var kommet til en elv (Rio).

 

Vi er 22 glade sjeler som gjør nettopp dette.

 

Mandag 4. november er det åpningsseremoni. Vi kommer oss omsider inn og får benket oss på to rader med våre t-skjorter og flagg. Det er temmelig nøyaktig fire måneder til karneval (begynner til neste år 1. mars [karnevalsonsdag er 40 dager før påske, søndager ikke medregnet]), men vi får oppleve det allikevel. Karnevalet fortsetter litt inn i velkomstaftenen. Noen har muligens store øyne.

 

Tirsdag er det utspørring av VP-kandidatene. Mange av oss møter opp for å støtte vår kandidat, Jon Per. Han holder en god tale og er konkret med hva han vil gjøre for de nasjonalforeninger han får ansvaret for dersom han blir valgt. Det første spørsmålet han får dreier seg om FNs tusenårsmål, og svaret er ikke helt politisk korrekt. Han blir valgt på andreplass med 567 stemmer.

 

Onsdag er den store dagen for debattsport. Annika Hedström (lagkaptein), Marianne Otterdahl Møller og Geir Arne Aune Hovd skal forsvare JCI Norways VM-tittel fra 2012 i Taipei. De kommer helt til finalen mot JCI Scotland i opposisjon over temaet «A good education is necessary for a successful and happy life.» Med god debatteknikk slår det norske laget hull på påstanden om nødvendigheten av en god utdannelse for lykke. Dermed kan Annika, Marianne og Geir Arne stolt gå opp på scenen under utmerkelsesseremonien to dager senere og motta sine skotske drikkebegere. Du kan også lese mere om debattmesterskapet her http://jci.cc/local/media/norway/19876/Regjerende-verdensmester-tar-pokalen-hjem-igjen.

 

 

Onsdag kveld begynner med norsk delegasjonsmiddag hos Porcão i Barra da Tijuca (området i Rio der VK finner sted) med buffet som kommer til bordet. Når delegasjonsmiddagen er over, tar vi oss med flere drosjer til Global Village Party. Vi ankommer den nordiske (nordisk-baltiske) standen, og vi pakker ut og begynner med serveringen av norsk melkesjokolade, lakris, spekemat, flattbrød og akevitt. Global Village Party er en tradisjon noen få år gammel, og den gir anledning til å smake på andre lands spesialiteter av tørr og våt karakter. Her får vi praktisert brorskap over landegrensene slik det blir uttrykt i creeden.

 

Torsdag står kleskodeks, etikette og en internasjonal forretningsverden på dagsorden. Foredragsholder er Michael Leopolt fra Luxembourg. Dette er blant de mest populære faglige innslagene blant de norske delegatene på programmet. Her får vi tips i blant annet hvordan man hilser/introduseres, opptrer i finere middagsselskap og valg av skjorter.

 

Fredag er det stor seremoni. JCIs generalsekretær, japansk-brasilianske Edson A. Kodama, trer ut av stillingen ved årsskiftet. Organisasjonen takker generalsekretæren med mange ord på scenen, og familien hans er tilstede. Kodama har vært generalsekretær i ni år og vært i tjeneste for JCI i tilsammen tyve år. Den nye generalsekretæren, Dennis Cunanan, EVP i 2011, fra Filippinene får anledning til å ta sete som generalsekretær i generalforsamlingen - selv om han formelt ikke tiltrer før 1. januar 2014.

 

Lørdag kveld begynner det med nasjonalpresidentens mottagelse i det leilighetskompleks der flere i den norske delegasjonen har sin losji. Her drikker vi ekte champagne (med noen unntak), nyder solen på en stor takterasse, blir tatt bilder av og mottar diverse heder og gaver fra nasjonalpresidenten. Derfra bærer det avgårde til banketten.

 

Så er det bare å nyde sommeren som kommer, for snart reiser vi hjem til høst...

 

Sambahilsen fra

Jørn K. Baltzersen

nasjonal reiseleder

 

Takk til Roald Brekkhus og PSWinCom for sponsing gjennom SMS-tjenesten.

Verdenspresidenten til inspirasjon

JCI President Chiara Milani ankom Norge søndag 24. november, i tide til å holde et inspirerende foredrag for alle deltakerne på JCI Norway sin kick-off for 2014 sine lokale styremedlemmer.

I etterkant av foredraget, var det satt av tid til en-til-en møter, hvor svært mange av deltakerne benyttet anledningen til et helt privat møte med verdenspresidenten.

Etter et fruktbart møte med Oslo Handelskammer på mandag, ble besøket avsluttet med en bedre middag med medlemmer i JCI Norway før JCI President Chiara fløy videre til neste land i sin rekke av besøk rundt om i være 122 medlemsland og -områder, for å møte flest mulig av våre 175.000 medlemmer i JCI.










Vi takker President Chiara, for å sette våre medlemmer i fokus under sitt besøk i Norge!
 
Jon Per
  Med vennlig hilsen

JPP Sign
  Jon Per Persent
  2013 Nasjonalpresident 
  JCI Norway 
  president@jci.no 



Følg meg på:                                         
Dare to Act!
 Like us on Facebook View our profile on LinkedIn Follow us on Twitter