Abonneren op
CNNederland |
 |
|
|
CNNederland geeft sinds 2007 maandelijks een onafhankelijk overzicht van nieuwe publicaties uit de internationale literatuur op het gebied van contactlenzen. 'Like' us op Contactlens Nieuws Nederland/Facebook, voor actuele onderwerpen en discussies.
|
Column
| |
Mop van Ellemijn
Een leuke mop in de 'Kids Week'
onlangs, een leuke krant speciaal voor kinderen. Een krant in de serie jeugdjournaal, klokhuis en NEMO - allen didactisch gezien heel erg sterk (waarom slagen zij er wel in om ingewikkelde dingen simpel en tegelijkertijd duidelijk uit te leggen?). Maar goed, de mop van Ellemijn dus: 'De professor zegt tegen zijn leerlingen: Slimmeriken twijfelen altijd een beetje, dommeriken zijn altijd zeker van hun zaak. Eén van zijn leerlingen vraagt daarop: Bent u daar zeker van, professor? De professor: Heel zeker!' De moraal? Pas op met uitgesproken meningen. Ook binnen ons vak. Het is lang niet altijd zwart-wit. Of ik dat zeker weet? Heel zeker!
Eef van der Worp
|
Contactlens Verzorging I
| |
Summit

Hoe staat het er wereldwijd voor met contactlens verzorging? Een verslag van een world summit is gepubliceerd in het peer-reviewed vakblad Contact Lens & Anterior Eye van januari 2013 (alleen voor leden toegankelijk). Een samenvatting van het verhaal werd al eerder in Contact Lens Spectrum weergegeven. Experts uit alle hoeken van de wereld, vanuit de wetenschap, educatie en de praktijk, kwamen samen om te kijken naar de stand van zaken met betrekking tot contactlens verzorging. Een aantal stellingen zijn hier weergegeven als voorbeeld. Suzanne Fleiszig: "Om lensgerelateerde infecties te voorkomen moet je vooral de natuurlijke defensiemechanismen van het oog (het epitheel, basaalmembraan en de traanfilm) beschermen". En Mark Willcox: "Micro-organismen hechten meer aan silicone hydrogel materialen dan aan traditionele zachte lenzen, en meer aan het oppervlak van een lensbakje dat ruw is dan aan een lensbakje met een glad oppervlak".
|
Contactlens Verzorging II
| |
Consensus

Verder, van de hierboven genoemde summit: "Met betrekking tot corneale infiltraten: Jonge mensen zijn een risicogroep, ouderen zijn beter in het wassen van de handen en het reinigen van de lenzen", volgens Robin Chalmers. En Alan Saks voegt toe dat om contactgerelateerde contaminatie te voorkomen "contact met de lens zoveel mogelijk moet worden vermeden - vooral met de binnenzijde van de lens, en te zorgen voor verbale en geschreven instructies". "Neem de instructie van de lensdrager in eigen hand", stelt hij. Onder de algemene aanbevelingen waar consensus over was op de summit ook: "Silicone hydrogel lenzen helpen zuurstof gerelateerde problemen voorkomen". En tevens: "Indien alles-in-één vloeistof gebruikers infiltraten vertonen, zet ze over op een peroxide systeem of daglenzen".
|
Daglenzen
| |
Niet over één-dag-ijs
Twee recente artikelen in de literatuur nemen daglenzen grondig onder de loep, en gaan niet over één-dag-ijs. Eric Papas kijkt in zijn Contact Lens Spectrum artikel "Daily Disposable Contact Lenses: The King in Waiting?" onder andere naar de kans op een infectie met daglenzen, vergeleken met lenzen die worden hergebruikt. Initiële onderzoeken leken aan te geven, nogal verwarrend, dat daglenzen een iets hogerekans op infecties gaven. Volgens Papas zou het echter wel eens zo kunnen zijn dat handling
problemen met deze eerste generatie daglenzen mogelijk epitheelbeschadigingen gaven, met potentieel een verhoogde kans op infecties tot gevolg. Recentere
onderzoeken beschrijven dat het risico op infecties met daglenzen ongeveer even groot is als bij andere zachte lenzen, maar dat de ernst van de infectie bij daglenzen mogelijk minder is. De kans op een serieuze infectie ligt rond de 0.5 op de 10.000 lensdragers per jaar bij daglenzen - ongeveer de helft van het percentage bij traditionele zachte lenzen. Pauline Cho en M. Boost geven aan, in een uitgebreid review paper in Contact Lens & Anterior Eye met als titel "Daily Disposables: the better alternative", dat het voor de lensdrager en de aanpasser duidelijk moet zijn dat de mogelijke voordelen van daglenzen alleen gelden als strikt het gebruikersschema wordt gehanteerd. Verder wordt gesteld dat geen enkele contactlens, ook geen daglens, kan worden gedragen voordat deze eerst wordt aangepast door een daarvoor opgeleid persoon, en dat regelmatig contact tussen lensdrager en specialist essentieel is - ook bij daglenzen. Mile Brujic en Jason Miller adviseren ook daglenzen in sommige gevallen, zoals bij allergieën, in hun artikel "The Argument For Daily Disposable Torics".
|
Nieuws van de Sponsor
| |
De afgelopen twee edities is het fenomeen 'silicone allergie' onder de loep genomen. In dit derde en laatste deel over dit thema wordt ingegaan op contactlens vloeistoffen als één van de factoren die discomfort kunnen geven. Sinds de publicatie in 2002 door Lyndon Jones et al van een artikel over staining bij de Balafilcon A lenzen in combinatie met een PHMB geconserveerde vloeistof, zijn er vele studies gepubliceerd die allemaal hebben gekeken naar de relatie tussen vloeistof (conserveermiddelen) en het gebruikte lensmateriaal. Dit artikel in de Nieuws van de Sponsor van deze maand door Marco van Beusekom en Lisette Wijdemans geeft een goed overzicht van alle ins en outs betreffende dit thema.
|
Programma
| | Congressen & Lezingen
*zie ook www.optiekagenda.nl |
|
|