|
|
|
|
DET SKER
|
Trivselskompagniet: God kost - Større overskud - Bedre resultater
La Oficina, Soumisvej 4, 1927 Frederiksberg C
Tirsdag d. 14. april, kl. 18:00-21:00
Kr. 150,00 inkl. smagsprøver fra Intermezzo da Sandra
Yderligere information og tilmelding
Umahro vs. BitzCarlsberg Visitors Centre, Bar Jacobsen, Gl. Carlsbergvej 11, 2500 Valby Tirsdag d. 27. april, kl. 18:00-21:00. Mandag d. 12. maj, kl. 18:00-21:00. Kr. 250,00 inkl. smagsprøver fra Intermezzo da Sandra Yderligere information og tilmelding Køkkenrevolutioni mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV. Søndag d. 19. april kl. 11:00-16:00. Lørdag d. 16. maj kl. 11:00-16:00. Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog. Yderligere information og tilmeldingKøkkenrevolution for viderkomne: Forårs- og sommermad
i mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV
Søndag d. 10. maj kl. 11:00-16:00 .
Lørdag d. 13. juni kl. 11:00-16:00 .
Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog. Yderligere information og tilmelding Yderligere information og tilmeldingKøkkenrevolution for singles og travle karrieremenneskeri mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV Søndag d. 26. april kl. 11:00-16:00 Søndag d. 14. juni kl. 11:00-16:00 Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog. Yderligere information og tilmeldingKøkkenrevolution...men kun for mændi mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV Lørdag d. 25. april kl. 11:00-16:00 Søndag d. 17. maj kl. 11:00-16:00 Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog. Yderligere information og tilmeldingKøkkenrevolution for hele familieni mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV Søndag d. 24. maj kl. 11:00-16:00 Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog Hjerneguf: Mad til hyperaktivitet, autisme, ADHD o.l.i mit køkken, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV Søndag d. 2. maj kl. 11:00-16:00. Kr. 1.250,00 inkl. forplejning, undervisningsmateriale og 1 års adgang til min online kogebog.
Yderligere information og tilmelding Hjælp til selvhjælp ved depression
i mine lokaler, Svanevej 6, 4.th., 2400 København NV torsdag d. 23. april kl. 12:00-17:00. Kr. 1.500,00 inkl. snacks, undervisningsmateriale, adgang til online informationsbibliotek og opfølgende telefonkonference
Yderligere information og tilmelding
|
På vej i online kogebogen i denne måned
|
|
Køkkenblogs
· Uge 15: Økobøf med gedeost der smelter
· Uge 16: Smoothies med jomfrukokosmælk
· Uge 17: Omelet under låg 1. del
· Uge 18: Omelet under låg 2. del
Opskrifter
· Søtungeruller dampet med æbler, salvie og hvidløg
· Emmerpasta og laks i en gryde på 15 minutter...og inkl. grøntsager!
· Hindbær "soft ice" med jumborosiner
Køb abonnement på min online kogebog
|
|
|
PÅSKENYHEDER Nye kurser og flere godter
|
April 2009 |
Greetings!
Her er endnu et nummer af mit nyhedsbrev med inspiration, information, viden, updates om hvad jeg kan hjælpe dig med og henvisninger til andre fantastiske personer der kan give dig vitalitet.
Bon appetit og afsted på køkken- og vitalitetseventyr,
Oscar Umahro Cadogan
|
|
Umahro vs. Bitz Den "alternative" vs. akademikeren Er mælk skadeligt eller super sundt? Og hvad med sukker og sødemidler? Hvis du også har svært ved at finde rundt i sundhedsjunglens inferno af modstridende kostråd og uenige eksperter, så er der godt nyt. For nu har du chancen for at møde to af Danmarks mest markante - og uenige - skikkelser. Christian Bitz, bl.a. kendt fra Go'Morgen Danmark på TV2, og jeg mødes med det formål at blive enige - og du er inviteret med! I stedet for at rive hovedet af hinanden i pressen, så har vi besluttet at bruge vores uenighed konstruktivt. For vi vil det samme: Inspirere danskere til en sundere og mere velsmagende hverdag. Så vær med når vi bygger bro mellem det alternative og det akademiske - i et sprog og tone, der motiverer til at suse hjem i køkkenet og lave lækker mad. Så hvis du vil have optimale forudsætninger for at tage ansvar for din egen sundhed, så skal du da med! Der vil være rig mulighed for en debat om aktuelle emner. Og det bliver med garanti ikke kedeligt når Bitz og jeg slår os løs.
Yderligere informationer og tilmelding
|
Nye køkkenrevolution madlavningskurser
Forårs- og sommergodter Der har jo været helt fantastisk vejr tidligere. Et par dage med solskin og klar himmel samt madeksperimenter i mit køkken og frokost på min tagterasse har fået mig i forårs- og sommerhumør, især gastronomisk. Derfor et nyt Køkkenrevolution madlavningskursus for viderekommende med fokus på forårs- og sommermad. Grillen bliver fodret, der kommer desserter der slår benene væk under jer, vi skal lege med de vildeste dressinger til grønne blade og mange andre lækkerier. De to kurser er søndag d. 10. maj og lørdag d. 13. juni. Begge dage kl. 11:00-16:00.
Kun for mænd Der er nu 2 muligheder for at komme med på Køkkenrevolution...men kun for mænd. Lørdag d. 25. april og igen søndag d. 17. maj. Begge dage kl. 11:00-16:00. Så mænd, mand jer op og kom. Vi skal lave kød, ketchup, burgere og "kaninfoder", men af den slags der giver potens. Kvinder, det er også en oplagt gave til jeres mænd, så de bliver rene køkkenguder m.m.
Køkkenrevolution for singles og travle karriemennesker Så er det nu chancen er der for at lære at lave himmelsk mad på trods af en travl hverdag og karriere eller krævende studier. Alle unødvendige mellemtrin er skåret bort, men maden er stadigvæk lige himmelsk, nærende og af superb kvalitet. Hvem vil f.eks. ikke lære at lave laks, emmerpasta og grøntsager simultant på mindre end 20 minutter...og i en enkelt gryde? Forældre, dette er også en god investering i jeres store børns helbred, om de er teenagere eller allerede flyttet hjemmefra! Søndag d. 26. april og igen søndag d. 14. juni. Begge dage kl. 11:00-16:00.
Køkkenrevolution...kom godt i gang Klassikeren over dem alle. For dig der gerne vil have alle detaljerne fra de 2 Køkkenrevolution kogebøger helt på plads og godt i gang med at spise og leve som en køkkengud. Søndag d. 19. april og lørdag d. 16. maj kl. 11:00-16:00.
Køkkenrevolution for hele familien Spis familien i topform! Lær at lave al den mad og alle de lækkerier der skal til, for at din familie bliver fyldt med energi, velvære, glæde og ikke mindst velsmag til den store guldmedalje. Hvis jeg siger himmelske pizzaer og pitaer med og uden gluten, morgenmaden der fik en 7-årig dreng til spontant at sige "Fuck Cocopops" og flere ting i den dur, tror jeg I er med på hvilken slags mad vi skal have. Søndag d. 24. maj kl. 11:00-16:00.
Læs mere om alle Køkkenrevolution madlavningskurserne her.
|
Længere revolutionære forløb Bliv køkkengud for dig selv eller familien...eller hvad med at blive din egen sundhedsekspert? Efter mange forespørgsler kommer jeg med længerevarende madlavnings- og sundhedsforløb, så du virkelig får muligheden for at fordybe dig i madlavningen og din sundhed.
- Køkkenrevolution for dig der gerne vil være en sund køkkengud. Det bliver fire 5-timers workshops over et par måneder, hvor vi virkelig går ombord i velsmag, fantastiske råvarer, køkkenskills og sundhed. Intet er fanatisk, men selvfølgelig skal der ikke noget crap ned i gryden. Opskrifterne vi udvikler undervejs samler vi selvfølgelig til alle.
- Familierevolution for alle familier der gerne vil spise sundt og lækkert, strutte af sundhed og velvære...og nå det i en travl hverdag. Der bliver fire 5-timers workshops med madlavning, indkøbslister, listige tricks til at få grøntsagerne indenbords, tips til den sunde børnefødselsdag, de fantastiske morgenmåltider, madpakke tricks, aftensmåltider og desserter alle vil elske og himmelske snacks alle kan indtage med god samvittighed. Også lidt viden om hvordan man forholder sig til mælkedebatten, et skrantende immunforsvar, ondt i maven og andre typiske familieplager. Men maden, hvordan du laver den og gør den helt uhørt velsmagende, er selvfølgelig det, der er allermest fokus på.
- Sundhedsrevolution for dig der virkelig gerne vil have styr på din krop, så du får mere energi, bedre fordøjelse, bedre humør, ældes med ynde, bliver en køkkengud uden lige, får masser af velsmag og lærer at bruge tiden i køkkenet effektivt. Syv 3-timers sessions med teori og madlavning hver gang...og et afsluttende brag af en køkkenworkshop på 5 timer. Desuden en personlig konsultation med mig til allersidst, så du virkelig kan få finjusteret din kost og livsstil til lige dine behov.
Informationsmøde om forløbene torsdag d. 14. maj kl. 18:00-20:00. Adressen er Nordic Clinic, Nygade 6, 3. sal, 1164 København K indtil videre. Det kan dog ændre sig, hvis deltagerantallet bliver meget stort. Tilmelding er gratis men nødvendig. Send en mail med dit navn, adresse, tlf og antal deltagere til tilmelding@sundhedsrevolutionen.dk eller ring på 29879731 og bliv tilmeldt.
|
Hvad jeg arbejder med for tiden? Mentalsundhed, kræft, mandebogen og performance
Maden stiger dig til hovedet. Jeg er gået i gang med et længerevarende samarbejde med flere bosteder for psykiske syge og udviklingshæmmede rundt omkring i landet. Over måneder og år transformerer vi kosten lidt efter lidt, så beboerne får næring der bogstavelig talt giver lys i pæren. Flere af samarbejderne er pilotprojekter, der skal bruges som springbræt til at udvikle deciderede programmer og uddannelsesforløb for personale i psykiatrien rundt omkring i Danmark. Lige nu arbejder jeg med bosteder i Frederiksberg Kommune, Rudersdal Kommune, Ålborg Kommune og Århus Kommune.
Kræft. Jeg er også ved at udvikle længere forløb for kræftpatienter, som noget ekstra udover min Hjælp til selvhjælpsworkshops for kræftpatienter. Både programmer i samarbejde med Health Creation og for flere kommunale tilbud til kræftpatienter, såsom rehabiliteringscentre. Vi skal både omkring maden, komplementærbehandling, body-mind medicine og motion.
LEADING YOURSELF. Nu er vi - The Leadership Company® og jeg - parat til at launche LEADING YOURSELF til top- og mellemledere, der skal lære lede virkelig at lede deres egen hjerne og krop, så de har alle ressourcerne til at lede andre. Den åbne LEADING YOURSELF uddannelse udbydes efter påskeferien og vi er allerede igang med at lave unikke forløb for flere virksomheder og organisationer. Alle os underviserer og coaches på forløbet har allerede tilmeldt os The 2nd International Symposium On The Neuroscience of Leadership i slutningen af oktober, så vi kan lære endnu mere om, hvordan man kan lede sin egen hjerne fremfor det modsatte.
Mandebogen. Mandesundhedsbogen er godt undervejs. Jeg har allerede interviewet flere mænd til bogen inkl. min meget vitale far på 70+, Henning Daverne og en fuldstændig fantastisk dreng på 12 år der allerede er en køkkengud, som pigerne har et godt øje til. Billederne begynder vi at skyde i næste uge. Der kommer også flere bøger tll efteråret, men emnerne og titlerne er en hemmelighed indtil videre...
Chris MacDonald og jeg lægger an til et tættere samarbejde på flere områder. Chris er blandt andet i gang med et nyt TV-program, hvor jeg er inviteret med som madlavnings- og ernæringsekspert. Der er også andre ting på bedding. Det hører I mere om, når vi er kommet længere med det. Det bliver stort og meget givende.
Ingrid Sindø. Ingrid er børnepsykiater og vi har nogle fælles patienter på Nordic Clinic, hvor både Ingrid og jeg er involveret i deres behandling på hver vores klinik (Ingrid har BUP Klinik i Sorø). Ingrid var til møde med os fra Nordic Clinic for ikke så lang tid siden, så vi kunne få et bedre samarbejde om vore fælles patienter. Ingrid og jeg blev så fascinerede af hinandens tankegang og tilgang til behandling, at jeg har inviteret hende til at komme med som gæsteunderviser på en fokusdag lørdag d. 14. november om nyere viden i behandlingen af autisme, ADHD, hyperaktivitet o.l. indlærings-, udviklings- og adfærdsforstyrrelser til efteråret for forældre, pædagoger, lærere og behandlere. Jeg vil (selvfølgelig) fortælle om kost, ernæring og funktionel medicinsk behandling. Ingrid vil fortælle om alle de sociale, pædegogiske og psykiatriske tiltag hun benytter sig af i klinikken inklusiv fornuftig og rationel medicinering i de tilfælde, hvor der faktisk er brug for det. Tidspunkt, program, pris o.s.v. kommer i næste nyhedsbrev. Bliv skrevet på venteliste hvis du allerede nu ved at det er noget du må med til ved at sende en mail til kontakt@sundhedsrevolutionen.dk. Skriv navn, adresse, telefonnummer og at du gerne vil på ventelisten til hjernedagen med Ingrid Sindø lørdag d. 14. november.
Mini-tourne i Århus-området i slutningen af september. Jeg holder et par Køkkenrevolution madlavningskurser på Gothenborg, der ligger nogenlunde tæt på Århus i slutningen af september. Det bliver både til Køkkenrevolution, Køkkenrevolution...men kun for mænd, Køkkenrevolution for singles og travle karrieremennesker. Måske også et Køkkenrevolution for hele familien og et enkelt foredrag. Det bliver i perioden d. 25-28. september. Se de workshops og foredrag der allerede er planlagt her.
|
|
|
|
|