Mest for mænd...februar 2009
16. februar 2009
Greetings!

Dette nyhedsbrev er især for mænd!

Mandesundhed er et emne, der optager mig meget i disse tider, da jeg er i gang med at skrive en mandesundhedsbog, der skal udkomme til efteråret.

Køkkenrevolution...kun for mænd!
Madlavning for mænd med fokus på blæret køkkengrej, mad med pondus og sidst men ikke mindst: Elastikreglen

En herredag i mit køkken kun for mænd med fokus på potens, virilitet, uhørt velsmagende mad med bare lidt store armbevægelser, vildt køkkengrej og sundhed.
Jeg lægger ud med at forklare "elastikreglen" fra min kommende mandesundhedsbog. Se nyheden om podcastet nedenfor.
Derefter går vi i køkkenet og laver herremad, der er "macho", uden at ramme dig som en stram elastik, der hvor det gør ondt. Faktisk skal vi lave mad, der virker som en pumpe dernede.

Menuen lyder bl.a. på

  • Pizzaer, men på den gode måde
  • Intervalstegt kød
  • Fisk
  • Heftige isdesserter du kan spise med god samvittighed
  • Saucer på miso
  • Grillet kylling i benhårde marinader
  • Krydret ketchup
  • Fiskefingre og kyllingesticks
  • Kaffe-kakaosmoothies
  • Burgere der er helt lovlige
  • Genialiteter i römertopfen
  • Grøntsager med pondus

Der er kun 2 af disse workshops inden sommerferien. Første gang nu på lørdag d. 21. februar og igen lørdag d. 25. april. Det giver 28 pladser alt i alt. Mand, skynd dig med; kvinde, send din mand med! Gevinsten er fantastisk mad, gastronomiske opdagelseseventyr, mere libido og mere sundhed på lang sigt

Videre til min kalender hvor du kan booke plads på de 2 Køkkenrevolution...kun for mænd kurser
Kun for selvstændige: Hvad du kan lære af Sundhedsrevolutionen?
En varm anbefaling hvis du er selvstændig og skal bruge nettet

Et kort indslag, der ikke handler om mad, men om at drive forretning.
Der er mange, der har spurgt nysgerrigt til mit nyhedsbrev og min online kogebog, fordi de kan se, at det er en god måde at opbygge sin virksomhed på. IT er dog ikke mit speciale, så jeg kan ikke vise dig hvordan.
Men det kan Lars Pind, eller "Dr. Computerzen".
Lars er en af de få IT-nørder, der kan finde ud af at forklare tingene, så enhver kan forstå dem.
Nu har han lavet en video, der på bare 10 minutter giver dig et komplet og præcist "blueprint" for hvordan du bruger internettet til at sparke din virksomhed op til næste niveau - et niveau, hvor du kan være mere selektiv, have mere overskud, tjene flere penge, og holde mere fri.
Du kan se videoen her:
http://computerzen.dk/systemet/?ref=umahro
Du vil lære:

  • Den ABSOLUT vigtigste ting, du kan have på din hjemmeside (og som langt de fleste overser)

  • Hvordan du undgår at dit PR- og markedsførings-arbejde løber ud i sandet

  • De tre vigtigste funktioner i din virksomhed (og som koster dig mange penge hvis du ikke har fuldstændig styr på dem)

  • Hvordan du én gang for alle kommer ud af rotteræset med at sælge din tid
  • Hvordan du automatiserer dine vigtigste processer, så du får mere overskud til din forretning, dine kunder, og dig selv

  • Og meget mere ...

Skynd dig at se videoen lige nu... her er linket igen:
http://computerzen.dk/systemet/?ref=umahro
Jeg glæder mig til at høre hvad du synes.

P.S. Du har sikkert travlt, men gør dig selv den tjeneste at tage tiden til at se den i dag. Det tager kun 10 minutter af din tid, og det er den bedste investering du får i dag. Hvad med at se den i dit smoothiebreak?

Videre til Dr. Computerzen's fantastiske video
Elastikreglen
Podcast om hvordan usund mad og levevis rammer mænd på potensen

Mænd! Alt det I godt ved er usundt på lang sigt - for få grøntsager, mangel på motion, røg, mangel på søvn o.l. - det koster også her og nu. Din potens og dit libido bliver ramt med det samme!

Vidste du, at mænd der ikke spiser nok frugt og grønt har en meget større forekomst af rejsningsproblemer? Vidste du at den hurtigste måde at screene mænd under 40 for begyndende hjertekarsygdom eller type II diabetes, er ved at finde de mænd, der er på Viagra? Vidste du at 4 løbeture om ugen virker bedre mod rejsningsbesvær end Viagra? Det gør du nu!

Der er med andre ord en elastikregel. Alt det du gør, der er usundt på lang sigt, det er også som at vikle en elastik om hvis legemsdel. Og så virker den ikke så godt!

Videre til mit podcast og elastikreglen
Få styr på din krop!
Hjælp til selvhjælp med at toptune din krop, dit helbred og dit velvære

Hvordan finder du ud af, om du får de næringsstoffer, du har behov for? Hvordan finder du årsagen til den sarte mave? Hvordan kommer du til bunds i problemerne med din hud? Hvorfor er humøret ikke helt i top? Er det gluten, lavt stofskifte, for lidt D- vitamin, problemer med miljøgifte eller noget helt syvende? Kunne du godt tænke dig redskaberne til at finde ud af, hvad du har brug for, hvor du skal være ekstra påpasselig og hvordan du holder din krop toptunet.
Denne 5-timers workshop med Umahro er den helt rigtige. Han giver dig indsigten og redskaberne til selv at finde hoved og hale i din krops behov og hvordan du kan afklare årsagen til gener, symptomer og helbredsproblemer. Få et overblik over selvtests, du kan lave. Lær hvad du kan få undersøgt hos din egen læge og hvordan du tolker svarene. Hør også om, hvad der evt. skal undersøges i udlandet eller andet regi. Lær hvordan du kan give dig selv et service eftersyn, så du får flere år med større glæde, energi og velvære.

Workshoppen kører første gang nu på torsdag d. 19. februar kl. 12:00-17:00.

Mere information om workshoppen og booking af deltagelse
Kommende tiltag
Nyt website, nye logoer, nye tilbud

Den 19. marts får jeg et nyt website. Sundhedsrevolutionen websitet bliver en fælles indgangsportal til både mit og Thorbjörgs separate universer. Hos mig kommer der en masse revolutioner. Sundhedsrevolution, hjernerevolution, herrerevolution, kantinerevolution, køkkenrevolution m.fl. Thorbjörg har sit nye univers på www.thorbjorg.dk.
I den sammenhæng får jeg en række nye logoer til mine aktiviteter, bl.a. HerreRevolution, FirmaRevolution, KantineRevolution, HjerneRevolution, KøkkenRevolution og HelbredsRevolution.

Det nye website bliver at finde på www.umahro.dk, men som sagt først fra d. 19. marts. Desuden kommer domænerne www.køkkenrevolution.dk og koekkenrevolution.dk også til at pege på mit nye website www.umahro.dk. Og www.umahro.com kommer i spil på engelsk senere på året.

Der vil også komme nye tilbud fra min side. Samarbejde med nye partnere, bl.a. Trivselskompagniet.
Der vil også komme nye forløb. Flere har spurgt om sundhedsuddannelser. Så der er noget i gære.

Tak for din tid og interesse. Jeg tager gerne mod ris, ros og kommentarer.

Masser af venlige hilsener


Oscar Umahro Cadogan
Sundhedsrevolutionen
Email Marketing by